Уманська загальноосвітня школа 1-111 ступенів № 11 ім. М. П. Бажана
УРОК ДЛЯ 5 КЛАСУ НА ТЕМУ
«СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА Й ФОРМИ СЛОВА»

Підготувала
вчитель української мови
та літератури
Ємельянова В.В.
Умань – 2014
Тема: Спільнокореневі слова й форми слова
Мета: поглибити знання учнів про спільнокореневі слова, форми слова, відмінності між ними, про значущі частини слова; розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення, мовну грамотність, вміння добирати спільнокореневі слова та форми того самого слова; виховувати любов до рідного слова, Батьківщину, творчі здібності.
Обладнання: підручник, опорні схеми, додаткові матеріали: презентація, музичний супровід, вірші
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
Організаційний момент
Слово вчителя
- Ось дзвінок сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок скоріше починаймо!
- Шановні гості!
В добрий день і в добрий час
Завітали ви до нас.
Всіх ми вас вітаємо,
Подивіться, що ми знаємо.
- Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Якщо сядемо красиво,
То напишемо на диво
Чисто, рівно і красиво.
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Починаємо писать.
Ручку вправно поверну,
Зошит правильно кладу
І рівненько запишу…
Очікувані результати
– Діти, від сьогоднішнього уроку я очікую, що всі ви відмінно засвоїте тему, зможете гарно і правильно виконати усі завдання, що ваша поведінка буде зразковою. Бажаю всім чудового настрою, легкого засвоєння теми. (До дошки прикріплюється смайлик)
– А чого очікуєте ви від сьогоднішнього уроку? Запишіть свої сподівання одним реченням.
- Нехай девізом сьогоднішнього уроку стануть такі слова:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Запам'ятовувати, відповідати.
- Актуалізація опорних знань
Для виконання домашнього завдання учні поділилися на 2 групи, кожна з яких виконувала свою частину завдання.
1 група – вчителі, які готують питання теоретичного і практичного характеру для другої групи з теми «Будова слова»
2 група – учні, які вивчають, повторюють матеріал, оформляють мовознавчий словничок.
- Вчителі» ( 2 учні ) виходять до дошки і ставлять питання «учням».
- Основна частина уроку
Слово вчителя
Спільнокореневі слова — це слова зі спільним коренем, але з різними лексичними значеннями. Можуть належати як до однієї, так і до різних частин мови.(Море – моряк – морський.)
Форми слова — це зміни слова за відмінками, числами, родами (учень-учня, небо-небом, зелений-зелена, зошит-зошити).
- То як відрізняються форми одного і того самого слова від спільнокореневих слів?
Ланцюжок
Учні добирають приклади форм слів до запропонованих вчителем слів.
День, місяць, сонце, олівець, прикраса, книга, озеро, кіт, весна, зоря, білий, мова, рідна, слова, найкращий.
Гра «Знайди зайве» ( Робота в парах )
Дібрати спільнокореневі слова до «зайвих» слів. Кожну відповідь аргументувати. Біля дошки розібрати «зайві» слова та споріднені з ними
- Блакитні, блакитного, блакитна, блакить ( Блакитний )
- Основу, основи, основний, основою ( Основа )
- Будівельник, будинком, у будинку, будинку ( Будинок )
Робота біля дошки
- Розберіть за будовою
Міст, школа, хмара, небо, земля, гора
Робота в парах
- Доберіть спільнокореневі слова. Розберіть їх за будовою
Місто, школяр, захмарений, небесний, підземний, гірський
Розподільний диктант
Визначити корінь у словах
Спільнокореневі слова Форми слова
морозець морозива
морозний морозивом
заморозки морозиву
Фізкультхвилинка
Гра « Хто більше?»
- Використовуючи корені рад-, тих-, утворіть якомога більше спільнокореневих слів. Складіть з ними речення (2-3)
Рад – радіти, радість, радо.
Тих – тихий, тихо, тихенько.
- До поданих назв дій доберіть і запишіть за зразком спільнокореневі слова
Розуміти, працювати, зеленіти, радіти
Усний словниковий диктант ( Колективно)
Перевірка за допомогою рефлекторних карток
Зелені – спільнокореневі
Жовті – форми слова
Земля – підземелля, землею, надземний, землі, земляний, землянин, на землі, земелька, землі, земне.
Сміх – посмішка, сміхом, усміхнений, сміху, посміхатися.
Творча робота
- Гронування асоціацій
- Які асоціації у вас викликають слова Україна, віночок, квіти, символи, весна?
- Продовжити поетичні рядки. Дібрати спільнокореневі слова та форми слова
Квіти
Я — тендітний, дуже ніжний,
А звуть мене... (підсніжник).
Я також хороша квітка,
Рожево-біла... (маргаритка).
Голівка в мене пишна,
Тоненький маю стан,
Весною розцвітаю,
А звуть мене... (тюльпан).
Я дуже ніжна квітка,
Струнка, як кипарис,
Чудовий запах маю,
А звуть мене... (нарцис).
- А які ще квіти можуть бути в українському віночку? Як ви гадаєте, що він символізує?
- Вірш про віночок
Закінчився наш урок.
Щиро дякую вам, друзі.
І прийшли на свято до нас.